Deprecated: Function eregi() is deprecated in /cookbook/totalcounter.php on line 227

Deprecated: Function eregi() is deprecated in /cookbook/totalcounter.php on line 228

Deprecated: Function eregi() is deprecated in /cookbook/totalcounter.php on line 229

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /cookbook/totalcounter.php:227) in /pmwiki.php on line 1120
basnie.pl - STWOROPEDIA > Stwory / Północnica

Północnica

Aby edytować należy się zalogować
Logowanie | Nowy Edytor

Specyficzny rodzaj zmory, dręczącej tylko niemowlęta. W niektórych wierzeniach (oczywiście słowiańskich) odpowiedzialna za bóle piersi u młodych matek. W środku nocy (stąd też nazwa), zakradłszy się do łóżeczka dziecka, budziła je i nie pozwalała już usnąć, strasząc, szczypiąc i drapiąc. Była najczęściej niewidzialna.Wypowiadanie specjalnych formuł magicznych odstraszających mary i nie zbliżanie się z dzieckiem do okna w niektórych momentach, zwłaszcza w porze zachodu słońca miało ponoć przed nią chronić.

Wierzono również, że północnice są podobne do południc, lecz w przeciwieństwie do nich rodziły się w świetle księżyca a nie słońca z wiatru i ze stygnącej po gorącym dniu ziemi. Sugerowałoby to iż występowały jedynie latem. Jak swoje "krewniaczki", północnice równiez porywały do szalonego tańca swych podglądaczy. Tańczyli oni do momentu kiedy to ofiara bedąca niejako w transie umierała z wycieńczenia. Wierzono, że niekiedy dusze zamęczonych tancerzy same stawały się nocnymi demonami. Północnica zwana była również jako nocnica, nocula oraz płaczka.

Hasło z kategorii: Mitologia słowiańska


Stronę modyfikowano 09-01-2008, godz. 17:53
Stronę utwrzył: SzczwanyLis.
Wspołtworzyli: Ubique.
Ostatnie zmiany: SzczwanyLis.