Deprecated: Function eregi() is deprecated in /cookbook/totalcounter.php on line 227

Deprecated: Function eregi() is deprecated in /cookbook/totalcounter.php on line 228

Deprecated: Function eregi() is deprecated in /cookbook/totalcounter.php on line 229

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /cookbook/totalcounter.php:227) in /pmwiki.php on line 1120
basnie.pl - STWOROPEDIA > Slownik / Zaświaty

Zaświaty

Aby edytować należy się zalogować
Logowanie | Nowy Edytor

Wśród Słowian

Dementujemy i wyjaśniamy

  1. Przyjęcie stwierdzania Thietmara, że "w przekonaniu Słowian ze śmiercią wszystko się kończy" jest błędne - z dużym prawdopodobieństwem chodziło tu raczej o brak pojęcia pośmiertnej kary i nagrody u sławian, tak jak to się przedstawia np. w chrześcijaństwie.
  2. Słowianie nic o piekle ani żadnym diable nie wiedzieli, naw ani siedziba welów nie są piekłem ani Weles diabłem – to są nabytki chrześcijańskie. Raj, ruski (w)irej, oznaczał tylko ciepłe kraje, dokąd ptactwo dąży na zimę. - A. Bruckner

Życie pozagrobowe uznawano za ciąg dalszy doczesnego. Zaświaty to miejsca ku którym wędruje dusza (pot. nawka) zmarłego.

...a powędrować może do:

Zmarłemu dawano na drogę to, co najpotrzebniejsze z pokarmu, odzieży, broni...

W Księdze Welesa - źródle o niepotwierdzonej autentyczności - zostaje uwidoczniona w wierzeniach Słowian idea trójdzielności świata, po raz pierwszy sformułowana pod trójczłonową nazwą Prawi-Jawi-Nawii, według której świat w mitologii słowiańskiej dzielony był na trzy elementy składowe: - Jawia – czyli to co jawne, namacalne - rzeczywistość. - Nawia – to co nie jawne, kraina duchów i rzeczy nadprzyrodzonych. - Prawia - siła sprawcza, byt nadrzędny (por: prawo) O ile Nawia czasem może być widzialna, a jej mieszkańcy czasem pokazują się w Jawii, o tyle Prawia zawsze pozostaje niewidzialna, i po większej części niewiadoma.

Sama koncepcja trójpodziału (niekoniecznie dotycząca tylko opisanego tutaj zagadnienia) nie jest jednak nowa, a przez część badaczy (np. G. Dumezila) uznana wręcz za wspólną dla większości ludów o indoeuropejskim rodowodzie. Równie dobrze za Prawie uznać więc można poniekąd Wyraj niebiański, za Jawie – świat ziemski, a za Nawie - Wyraj Podziemny lub jak sama nazwa wskazuje Nawie (termin Nawi potwierdzony jest także w innych, wcześniejszych niż Księga Welesa źródłach) jako krainę duchów.

Bibliografia:

  • Mitologia Słowian - A. Gieysztor, 1982 Warszawa
  • Kultura ludowa Słowian - K.Moszyński, Cz2. Z.1, 1934 Kraków
  • Mały słownik kultury dawnych Słowian - red. L. Leciejewicz 1972 Warszawa
  • Mitologia słowiańska i polska – A. Bruckner, 1980 Warszawa
  • Tajemnice Słowian - L. Matela 2005 Białystok
  • Stworze i Zdusze - C. Białczyński, 1993 Kraków
  • Religia Słowian - A.Szyjewski, 2003 Kraków-'

Zobacz też

Linki zewnętrzne

Hasło z kategorii: Mitologia słowiańska


Stronę modyfikowano 15-06-2007, godz. 09:12
Stronę utwrzył: Rodzimowierca.
Ostatnie zmiany: Ubique.