Deprecated: Function eregi() is deprecated in /cookbook/totalcounter.php on line 227

Deprecated: Function eregi() is deprecated in /cookbook/totalcounter.php on line 228

Deprecated: Function eregi() is deprecated in /cookbook/totalcounter.php on line 229

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /cookbook/totalcounter.php:227) in /pmwiki.php on line 1120
basnie.pl - STWOROPEDIA > Info / FAQ

FAQ

Aby edytować należy się zalogować
Logowanie | Nowy Edytor

.

Pytania zadawane Najczęściej

O Stworopedii / FAQ

Kto dodaje i przeprowadza korektę haseł?

Stworopedia jest encyklopedią otwartą z treściami na licencji GNU Free Documentation Licence, to znaczy że każdy, w każdej chwili ma prawo do dodawania i edycji haseł już istniejących oraz każdy do nieodpłatnego kopiowania i korzystania z zasobów Stworopedii (Na rozpowszechnianiu tych treści nie można zarabiać). Redaktorami jesteśmy my wszyscy co zapewnia znaczącą moc intelektualną pracy.

Bestiariuszy w sieci jest mnóstwo - po kiego diabła budujemy kolejny?

Ich mnogość jest właśnie powodem!!!
W niemal każdej, treść inna do tego samego, a czasem całkiem domyślona przez twórców tej jednej strony. Nie wiele osób sprawdza czy wyjaśnienie przedstawia jakąś autentyczną wartość. Rzadko są odesłania do materiałów źródłowych.
Nie sposób poprawiać treści na czyjejś stronie. A mogą wprowadzać fałsz, który nie zostaje skorygowany, bo to zbyt złożona operacja lub łamałaby prawa autorskie.
Zainteresowani tymczasem jakimś tematem (kreaturą, czy to mityczną, baśniową czy fantastyczną) odnajdują tam wyjaśnienie odpowiedzi co do których mają niestety lichą pewność że są czymś do czego mogą się odwołać przy ważnej dyskusji lub pracy naukowej.

Dlatego inicjatywa WIKI.BASNIE.PL, aby każdy, kto ma wiedzę i dobre intencje(!) mógł innym pomóc. Pomóc poprawić ich wiedzę lub pomniejszyć niewiedzę. Stąd publiczna otwarta Stworopedia w której i Wy możecie być edytorami. Jedna Stworopedia, z prostym adresem i nazwą, by każdy łatwo ją odnalazł i pamiętał jak się nazywa.

Dlaczego budujemy Stworopedię, zamiast np. pomóc przy Wikipedii

Stworopedia ma inny status niż Wikipedia - ma reklamować wyobraźnie i wyrozumiałość (ogólnie: by konflikty różnych wizji życia nas nie niszczyły a rozwijały) - Jak widać Stworopedia zrodziła się z idei filozoficznej, a nie z jakiejś tam chęci komiwojażera Internauty który świeci zawartością swojej walizki: "a my to jesteśmy lepsi, czy że to u nas powstaje coś lepszego. Inicjatywa jest przemyślana i niezastąpiona:

 • PRIMO - Stworopedia to nieocenione wsparcie dla komercyjnego projektu http://basnie.pl (Aktualnie w fazie wielkich zmian i rozbudowy - na razie wielki tam bałagan, jednak Jarmark działa, z tym, że jest skromny i pstrokaty) - planowane są pod hasłami w Stworopedii bezpośrednie odnośniki do wyselekcjonowanych, książek, filmów i płyt audio - związanych z hasłem (wyselekcjonowanych przy pomocy poważnych kryteriów). Za tą sprawą, dla zachowania równowagi korzyści Stworopedia-Jarmark, istnieje wynagrodzenie dla edytorów Stworopedii (jak na dziś wyjątkowo atrakcyjne). Coś takiego w Wikipedii miejsca mieć nie może!
 • SECUNDO - Stworopedia organizuje zbiór otwartych recenzji twórczości fantastycznej (Wikipedia tego nie ma!)
 • TERTIO - Jest pomocą do planowanego działu czytelnia, gdzie za zamiarem znajdą się publikacje treści naukowych i poradników dotyczących kształcenia i wychowania człowieka w multi-kulturowym świecie.

UWAGA! Należy nam tu zauważyć i podkreślić: gdy Wikipedia zawiera już opracowane hasło na temat który musimy w Stworopedii zawrzeć, lub choćby część takiego hasła to zamieszczamy w Stworopedii doń odnośnik, a nie przepisujemy czy lekceważymy Wikipedię)

Które stwory wpisujemy, a które nie?

Wpisujemy te wszystkie, które stanowią postaci fantastyczne opisane w mitach, legendach, podaniach, klechdach, baśniach, także powieściach fantasy i SF jeśli tylko działo z którego się o nich dowiadujemy jest znaczące i znane kulturze. Więc nie przyjmujemy dziwadeł autorów nieznanych i publikujących dla swojego, zamkniętego otoczenia.

Wyjątek stanowią pojęcia: Archont, Ubique i kolejne wieloznaczne kryptonimy zarządców Stworopedii, które znajdą się obok stworzeń mitycznych na znak uznania za całoroczną pracę nadzorcy porządku Stworopedii.

Jak rozumiemy "rzetelne opracowanie hasła"

Aktualnie obowiązuje poniższa odpowiedz, jednak toczy się na ten temat - dyskusja na forum)

 1. ogólna charakterystykę kreatury, terminu czy opowieści (opis w jednym, dwóch zdaniach), z zaznaczeniem przynależności do kultury.
 2. etymologia słowa
 3. grafika (mile widziana) - gdy jest powinna być opublikowana za wyraźną zgodą autora, lub taka co do której prawa własności wygasły.
 4. rozszerzoną charakterystykę tzn np. gabaryty (rozmiary), obszar bytowania itp (z podaniem źródła gdzie o tym czytamy, skąd wiemy)
 5. spis autorów i dzieł w których czytamy/oglądamy/słyszymy o kreaturze
 6. jeśli ma jakieś znaczenie symboliczne - opis
 7. ciekawostki - czy wiesz że (np. jednorożec to symbol Chrystusa gdzieś tam...)
 8. podpis/nik autora opisu oraz opis swojej osoby w obszarze profilów użytkownika (który samym istnieniem potwierdzałby zaangażowanie).
 9. odnośniki do zewnętrznych stron i źródeł na temat

Dlaczego nie przepisujemy haseł z opracowań drukowanych?

Przepisywanie opracowań ze źródeł które obejmują prawa autorskie "(C) Copyright" jest nielegalne i nieuczciwe wobec ich autorów, którzy to nie zrzekli sie swoich praw majątkowych do własnej pracy. (Można więc je przepisywać tylko gdy Autor jasno wyrazi taką zgodę lub jego prawa majątkowe wygasną)

Czy można przesyłać opracowania na e-mail do Stworopedystów?

Stworopedystą staje się Ten, kto wprowadzi opracowane przez siebie hasło do Stworopedii! A więc NIE! Nie można komuś przesyłać by wpisał. Jeśli posiadasz opracowane hasło w całości, w jakiejś części, czy choćby z błędami (staramy się ich nie popełniać, jednak nie wstydzimy się ich! - poprawimy je gdy zauważymy, lub zrobi to kto inny) to publikujemy taką treść samodzielnie logując się w Stworopedii i dodając nowe hasło w odpowiednim dziale, lub dopisujemy do już istniejącego.
Nawet szczątkowa wiedza posiada wartość jeśli jest autentyczna! (Publikowanie nie jest trudne wystarczy treść wkleić w okienku edycji - można potem treści nadać estetyczny format, ale nie trzeba - zrobi to ktoś kto już wie jak)


Stronę modyfikowano 18-04-2008, godz. 03:59
Stronę utwrzył: Ubique.
Ostatnie zmiany: Ubique.