Deprecated: Function eregi() is deprecated in /cookbook/totalcounter.php on line 227

Deprecated: Function eregi() is deprecated in /cookbook/totalcounter.php on line 228

Deprecated: Function eregi() is deprecated in /cookbook/totalcounter.php on line 229

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /cookbook/totalcounter.php:227) in /pmwiki.php on line 1120
basnie.pl - STWOROPEDIA > Autorzy / Ezop

Ezop

Aby edytować należy się zalogować
Logowanie | Nowy Edytor

Idę na Jarmark gdzie znajdę asortyment związany z tematem hasła

Aesop

Ezop z Frygii (Azja Mniejsza) – grecki bajkopisarz. Żył ok VI wieku p.n.e.. Był niewolnikiem Jadmosa z Samos. Postacią na wpół legendarną o brzydkim wyglądzie.

Chociaż nie pobierał żadnych nauk od filozofów, posiadał przenikliwą mądrość życiową. Emanował serdeczną dobrocią, umiłowaniem drugiego człowieka.

Został zakupiony na targu przez filozofa Ksantosa, po pewnym czasie uzyskał wolność dzięki wrodzonemu sprytowi, dowcipowi i talentom satyrycznym.

Ezop w Biernatowym ujęciu odzwierciedlał renesansową walkę o godność człowieka, walkę skierowaną przeciwko wszelkim formom władzy.

Uważany jest za twórcę bajki zwierzęcej, oraz moralizującej i satyrycznej. Z początku bajki nie były uznawane za typowe utwory dla dzieci, lecz dla dorosłych. W swoich bajkach wyśmiewał ludzi, ukazując ich pod postaciami zwierząt. Z pozoru zabawne, bajki Ezopa zawierały gorzką prawdę i głęboką mądrość. Nie dochował się oryginalny zbiór jego utworów ani ich adaptacja dokonana przez Demetriusza z Faleronu (IV/III w. p.n.e.). Znane są przede wszystkim z przeróbek wierszowanych Fedrusa i Babriosa.

Na początku XIV w. zebrał przypisane mu bajki Maksym Planudes. Do literatury polskiej wprowadził go Biernat z Lublina. W dużej mierze z Ezopa zaczerpnął treść swoich utworów XVII-wieczny francuski bajkopisarz Jean de La Fontaine.


Stronę modyfikowano 10-01-2008, godz. 19:39
Stronę utwrzył: Ubique.
Ostatnie zmiany: Ubique.