Deprecated: Function eregi() is deprecated in /cookbook/totalcounter.php on line 227

Deprecated: Function eregi() is deprecated in /cookbook/totalcounter.php on line 228

Deprecated: Function eregi() is deprecated in /cookbook/totalcounter.php on line 229

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /cookbook/totalcounter.php:227) in /pmwiki.php on line 1120
basnie.pl - STWOROPEDIA > Autorzy / AntoineDeSaint-Exupery

Antoine De Saint-Exupery

Aby edytować należy się zalogować
Logowanie | Nowy Edytor

Idę na Jarmark gdzie znajdę asortyment związany z tematem hasła

Antoine Marie Roger de Saint - Exupery

urodził się w Lyonie 29 czerwca 1900 roku we francuskiej rodzinie hrabiowskiej. Dzieciństwo spędził u ciotki nie opodal Amberieu. Uczył się w szkołach katolickich. Uczęszczał do szkół w Sainte-Croix-Mans w Szwajcarii i w Paryżu. Bardzo wcześnie ujawniły się jego wszechstronne talenty. Z jednej strony pisywał bardzo zgrabne wierszyki, z drugiej zaś wykazywał duże zainteresowanie techniką. Mając np. 12 lat skonstruował "rowerolot", przypinając do dziecięcego roweru skrzydła z naciągniętych na ramę prześcieradeł. Nie zdał egzaminów do Szkoły Morskiej. Zdecydował się więc na studia w Szkole Sztuk Pięknych. W czasie studiów na politechnice opatentował kilkanaście usprawnień i rozwiązań technicznych dotyczących budowy silników samolotowych i pilotażu. Niektóre z nich wykorzystywane są do dziś. Już w 1912 roku po raz pierwszy leciał samolotem. W 1921 roku zostaje powołany do służby wojskowej, którą odbywa w Strasburgu w lotnictwie. Mając 21 lat otrzymał dyplom pilota cywilnego, rok później pilota wojskowego. Po ciężkim wypadku musiał przejść do rezerwy. Zaczyna pisać i w 1925 roku publikuje swoje pierwsze opowiadanie związane z lotnictwem. Od 1926 roku latał jako pilot - oblatywacz, odbywał regularne loty pocztowe. Pracował w firmie zajmującej się przewozem poczty z Tuluzy do Dakaru. Został potem kierownikiem portu tranzytowego linii lotniczych w Port Juby w Rio de Oro (Maroko) - hiszpańskiej warowni wciśniętej między ocean a pustynię. Następnie wyjeżdża do Ameryki Południowej, by zbadać tam możliwość założenia nowych linii lotnicych. W 1929 roku został pracownikiem przedsiębiorstwa Aeroposta Argentina i latał na liniach środkowo- i południowoamerykańskich. Po bankructwie zatrudniającej go firmy, Saint-Exupery angażuje się w Air France. Próbuje - bez powodzenia - pobić rekord długości lotu na trasie Paryż - Sajgon. W latach 1936-1937 kilkakrotnie przebywał jako reporter w rozdartej wojną domową Hiszpanii. W 1938 roku próbował lotu z Nowego Jorku do Ziemi Ognistej. Ciężko ranny w wypadku podczas wyprawy, spędził w Nowym Jorku długie miesiące rekonwalescencji. W czasie kilku lat pracy pilota często miewał wypadki. Naliczono mu ich około stu. W 1943 roku w wyniku własnych starań powołany do służby lotniczej. 31 lipca 1944 jego samolot wystartował z Borgo i skierował się na Korsykę. Prawdopodobnie został zestrzelony przez Niemców i spadł do morza.

Bibligrafia

Małego Księcia Saint-Exupery pisał w czasie wojny, podczas pobytu w Nowym Jorku w roku 1942, a ukończył go i wydał w 1943 roku. Inne utwory pisarza to: Poczta na południe (1928), Nocny lot (1931), Ziemia planeta ludzi (1939), Pilot wojenny (1942), Cytadela (1942), List do zakładników (1943), Twierdza (wyd. 1949).


Stronę modyfikowano 01-11-2007, godz. 14:37
Stronę utwrzył: Ubique.
Ostatnie zmiany: Ubique.